Xadrez Vinho Verde DOC. Winny skoczek.

„Ciesz się, młodzieńcze, w młodości swojej, a serce twoje niech się rozwesela za dni młodości twojej. I chodź drogami serca swego i za tym, co oczy twe pociąga; lecz wiedz, że z tego wszystkiego będzie cię sądził Bóg! Więc usuń przygnębienie ze swego serca i oddal ból od twego ciała, bo młodość jak zorza poranna szybko przemija.” Koh 11, 9-10

Równie szybko przemija piana powstająca przy nalewaniu wina Xadrez. Jest to dość typowy, żeby nie powiedzieć banalny, lekki i niezobowiązujący przedstawiciel vinho verde. Wtręt dla laików: vinho verde (port. wino zielone) to młode, najczęściej białe, delikatnie musujące wino z północy Portugalii, doskonale orzeźwiające w gorące, letnie dni.

Rozbrykane wino.

Rozbrykane wino.

Klucz do zrozumienia tego wina mogą stanowić przedrostki zaprzeczające. Jest nierocznikowe, zupełnie bezbarwne i niestety niemal bezwonne i bezsmakowe, choć można doszukiwać się śladów cytrusów. Braki w smaku są nieco maskowane kwasowością wysoką nawet jak na vinho verde. Zdecydowanie wyczuwalne są jedynie bąbelki, których intensywność sięga granic sztuczności.

Xadrez w języku portugalskim oznacza szachy. Wydawałoby się, że nazwę tak nobliwej gry powinno nosić poważne, czerwone wino. Jednak na etykiecie obok szachowej wieży widnieje skoczek, który przesuwa się zawsze o jedno pole do przodu lub w bok i jedno na skos. Jest to jedyna figura szachowa przeskakująca przez zajmowane pole. Równie rozbrykane wydaje się to wino.

Ale może tak powinno być. Kupując niedrogie vinho verde nikt nie spodziewa się głębokiego smaku, ma raczej nadzieję na beztroską radość. Xadrez na pewno sprawdzi się przy usuwaniu przygnębienia i rozweselaniu dni młodości. Będzie dobrym towarzyszem w chodzeniu drogami serca i za tym, co oczy pociąga. Trzeba tylko pamiętać, że kiedyś przyjdzie czas sądzenia ze wszystkiego. Z picia prostych, niedrogich win również.


Nazwa: Xadres Vinho Verde DOC
Apelacja: DOC Vinho Verde
Krótko mówiąc: Tylko, gdy zabraknie czegoś lepszego w tej samej cenie.
Kupiłem za 22,39 zł w K&M, dostępne jest również w Leclercu i Carrefourze.