Beyra Vinho

Wiosna i wino / Beyra Vinhos De Altitude 2015

Wiosna. No, prawie wiosna. Ks. Jan Twardowski pisał, że mamy w Polsce sześć pór roku, w tym oczywiście przedwiośnie. A więc przedwiośnie, przedwiośnieprawiewiosna. Może jeszcze za wcześnie na chłodne, lekko słone atlantyckim wiatrem vinho verde, ale i za późno na zimowe, ciężkie jak śnieg na parapecie wina czerwone.

Białe.

Sięgam po butelkę Beyra z 2015 roku, z wyżynnego portugalskiego regionu Beira Interior. Wino powstało z typowych dla tego regionu szczepów síria i fonte cal w proporcji 50/50. Fonte cal jest szczepem występującym chyba wyłącznie w Beirze, o kwiatowych aromatach i niestety słabej strukturze. Z tego powodu najczęściej kupażuje się je z innymi szczepami, takimi właśnie jak síria. Síria to nazwa używana właśnie w Beirze, podczas gdy na południu, w Alentejo szczep znany jest jako roupeiro. Charakteryzuje się cytrusowymi i mineralnymi aromatami. Powstają z niego wina przeznaczone raczej do szybkiego spożycia. Nie byłem więc pewien czy nie jest za późno na butelkę z 2015 roku, ale na szczęście jeszcze nie.

Wino jest dokładnie takie, jakiego oczekiwałem. Świeże, kwasowe, mineralne, owocowe. Być może kwiatowe aromaty fonte cal nie równoważą dominujących grejpfrutów i cytryn, ale jest to przyjemna nierównowaga. Za takie nieskomplikowane, przyjemne wina lubię Portugalię.

BeyraPoddaję się tej nieskomplikowanej przyjemności. Uszy nasłuchują melodii fado ze strun, ale za oknem rozbrzmiewają klasycy wiedeńscy z pobliskiej szkoły muzycznej. Za kilka miesięcy, w słoneczny czerwcowy dzień będę mógł słuchać koncertu z okazji zakończenia roku szkolnego. Zamknięte powieki szukają gorących promieni portugalskiego słońca, choć odnajdują promienie już ciepłe, ale niesione jeszcze zimnym wiatrem. We wrześniu, gdy w murach pobliskiej szkoły znowu zabrzmi muzyka, pod tym polskim słońcem dojrzeją pomidory, których siew niedawno wykiełkował na moim parapecie.

Za daleko wybiegłem myślami. Teraz wystarczy wiosna. Wiosna i wino to ryzykowne połączenie – jak pisał Kazimierz Wierzyński – wiosna i wino: dwie wargi, co swymi pocałunkami mieszają sny w głowie.

Beyra Vinhos De Altitude 2015 Rui Roboredo Madeira
Krótko mówiąc: Wiosna i wino: dwie wargi, co swymi pocałunkami mieszają sny w głowie.
Kupiłem w Auchan za 32,69 zł.