Pacato-01

Pacato znaczy spokojny, ale…

W latach 90. britpopowe piosenki Pulp znajdowały się na szczytach list przebojów Wielkiej Brytanii. Po rozpadzie zespołu, jego lider Jarvis Cocker nieco się ustabilizował. Mając czterdzieści trzy lata wydał pierwszy solowy album. Zawarł na nim „I will kill again”. Zbuduj swój zamek i chroń rodzinę przed problemami. Zacznij słuchać muzyki klasycznej i choduj w gospodarstwie króliki. Loguj się w nocy, wypij pół butelki wina, kup parę płyt i pooglądaj dziewczyny od czasu do czasu. Ludzie mówią mi: „Naprawdę miły z ciebie facet, więc chodź, zagraj coś na swojej akustycznej gitarze”. Ale nie ufaj mi, jeżeli zasłużę na twą przyjaźń. Wiem, że jeśli tylko dostrzegę cień szansy, znów kogoś zabiję. Znów zabiję.”

Jasne, że nie chodzi o prawdziwe zabijanie. W pewnym momencie życia Jarvis Cocker zdał sobie sprawę, że jest starszy niż szef brytyjskich konserwatystów, że prowadzi spokojne, rodzinne życie i nikt nie spodziewa się już po nim żadnych szaleństw. Dlatego przypomniał, że mimo wszystko wciąż wystarczy impuls, żeby zaskoczyć znajomych.

Pacato AlentejanoPodobnie jest z portugalskim Pacato z regionu Alentejano. Pacato znaczy spokojny. Na etykiecie rozłożyste drzewo pod którym wypoczywa rolnik, a może pracownik winnicy. Cisza, spokój, wypoczynek. Wydaje się, że wino należy do kategorii easy drinking, że jego picie nie będzie wymagało większego skupienia, że idealnie nadaje się właśnie do wieczornego relaksu.

A jednak nazwa i etykieta jest nieco myląca. Podobnie jak czterdziestotrzyletni Cocker, Pacato wyczekuje szansy pokazania na co je stać. Otwarcie butelki stanowi wystarczającą prowokację. Nos wypełnia zapach wiśni i gorzkiej czekolady. W ustach wino jest pikantne, zaskakuje bardzo wyraźnymi taninami. Aż się prosi o zagryzanie charakternymi tapas. Nie spodziewałem się tego po „Spokojnym” za dwadzieściaparę złotych, ale to naprawdę przyjemna niespodzianka.


Pacato Vinho Regional Alentejano
Krótko mówiąc: Zaskakująco wyraziste.
Kupiłem w Leclercu za ok. 26 zł. Dostępne również w K&M i innych sklepach.