Mamon

Esteva Douro 2013

Sprzedaż win przez dyskonty to temat wywołujący ożywione dyskusje. Z jednej strony, dzięki obecnych w mniejszych miejscowościach Biedronce czy Lidlu, tamtejsi miłośnicy wina nie są skazani wyłącznie na sklepy spożywcze oferujące nieśmiertelną Kadarkę czy Imiglykos. Do dyskontu spokojnie, bo anonimowo wejdę też osoby obawiające się, że w sklepie specjalistycznym zostaną zaatakowane przez sprzedawcę polecającego butelki za 100 zł.

Z drugiej strony, tak jak obecność Biedronki wykańcza drobnych osiedlowych sklepikarzy, tak obecność Biedronki oferującej wino wykańcza drobnych importerów. Zdarzało się już, że dyskont wprowadzał na rynek wino dostępne u Kondrata czy Mielżyńskiego, tyle że w zdecydowanie niższej cenie. A o ile przyjemniej jest wejść do niewielkiego sklepu i porozmawiać ze sprzedawcą, który pomoże znaleźć dobre wino nie tylko za 100zł, ale i za 50zł, i za 30zł.

Niestety poniżej 30zł może być ciężko znaleźć coś wartego uwagi. I ten właśnie segment rynku stara się zmonopolizować Biedronka, oferując przyzwoite butelki w naprawdę niskich cenach. Czasem dążenie do zaoferowania przyzwoitej butelki przegrywa z dążeniem o zaoferowania jak najtańszej. Czasem jednak udaje się upiec dwie pieczenie na jednym ogniu.

20150313_210745Takim winem jest Casa Ferreirinha Esteva z portugalskiego Douro. Wraca do Biedronki co jakiś czas, był już rocznik 2011, był 2012, teraz czas na 2013. Z winem jest podobnie jak z piosenkami – lubimy te, które już znamy. Dlatego bez żalu omijam większość nowej oferty i sięgam po znaną sobie etykietę.

Tak, to z pewnością przyzwoite wino. Nie jest nieprzewidywalne, niczym nie zaskakuje. Pozwala jednak odnaleźć znajome smaki dokładnie tam, gdzie się ich spodziewałem. Taniny, czerwone owoce, świeżość. Nie warte delektowania się na osobności, zyskuje przy dobrej mięsnej potrawie. Nie jest też warte starzenia, wolałbym raczej za rok sprobować kolejnego rocznika. I pewnie spróbuję.


Casa Ferreirinha Esteva Douro 2013
Krótko mówiąc: Przyzwoita przyjemność, do której warto wracać.
Kupiłem w Biedronce za 19,99zł.