Bia³e i czerwone Wino Œwiêtomarciñskie rocznik 2016

Wino Świętomarcińskie 2016

Za kilka dni w sklepach i restauracjach pojawi się tradycyjne „Le Beaujolais nouveau est arrivé!” – pierwsze tegoroczne wino francuskie trafi na stoły. Tymczasem już dziś mamy okazję spróbować młodego wina polskiego. Winnica Srebrna Góra kolejny raz przed 11 listopada zabutelkowała Wino Świętomarcińskie. Dwa lata temu pisałem o winie czerwonym, tym razem białe, które jest powszechnie lepiej oceniane.

Składa się ze szczepów solaris (55%) i siegerrebe (45%), zebranych 9 i 10 września tego roku. Przy nalewaniu pojawiają się bardzo drobne, mrowiące bąbelki, niewyczuwalne w ustach. Jest bardzo świeże i owocowe. Trudno powiedzieć na ile wyczuwanie smaku tradycyjnych polskich owoców, takich jak jabłka i gruszki wynika z autosugestii, a na ile rzeczywiście wino nimi smakuje. Zaskakuje muszkatową słodyczą. Spodziewałem się wyższej kwasowości, większego chaosu smakowego. A jest naprawdę dobrze. Może nie jest to wino dla wymagającego znawcy, podobnie zresztą jak i większość beaujolais nouveau. Ale przecież młode wina mają przede wszystkim cieszyć.

wino-świętomarcińskie-białe-winnica-srebrna-góraKupić Świętomarcińskie wcale nie jest łatwo. Można próbować przez stronę wina.pl (gdzie kosztuje 39,00 zł), można w warszawskiej (i krakowskiej zapewne też) Vinotece 13 (gdzie kosztuje 45,00 zł). Na pewno warto poszukać i warto się pospieszyć, bo jeśli już jest w jakimś sklepie, to znika bardzo szybko. A la Saint Martin, bois ton vin, Et laisse l’eau pour le moulin. Święty Marcin pije wino, wodę pozostawia młynom.

Wino Świętomarcińskie Białe 2016 Srebra Góra
Krótko mówiąc: Szkoda, że jest dostępne tylko raz w roku.
Kupiłem w Vinotece 13 za 45,00 zł.