Polka

Polka Biała / Różowa / Czerwona / 2016 / Lidl

Rok temu Lidl przekroczył Rubikon wprowadzając do swojej oferty Polkę – wino z podkrakowskiej Srebrnej Góry. Najsmaczniej zapamiętałem białą. Czerwona z 2014 roku była bardzo dobra, w przeciwieństwie do przeciętnego rocznika 2015 i różowej.

Obecnie na półkach pojawił się nowy rocznik 2016. Czy wina czymś się różnią? Czy zrobią taką samą furorę, jak rok temu? Przede wszystkim widać, że sieć (albo raczej winnica) wyciągnęła wnioski na podstawie zeszłorocznych doświadczeń. Nie ma już dwóch, nierównych sobie roczników czerwonej Polki, biała natomiast jest kupażem większej liczby szczepów, dzięki czemu – jak podejrzewam – udało się wprowadzić do sprzedaży większą liczbę butelek. Pamiętam, że rok temu Polka zniknęła ze sklepów bardzo szybko.

Nieco zmieniła się cena: rok temu 29,99 zł, obecnie 34,99 zł, ale przy zakupie dwóch butelek ponownie 29,99 zł. Biorąc pod uwagę, że warto kupić przynajmniej kilka butelek, ta zmiana nie powinna być odczuwalna.

Polka Biała 2016

Polka Biała 2016 – zgodnie z kontretykietą półwytrawna, zgodnie z gazetką Lidla wytrawna. Rok temu składała się z solarisa, hibernala i johannitera. Obecnie mamy seyval blanc, johanniter, solaris, hibernal, chardonnay, riesling, traminer i pinot gris. Moim zdaniem nie jest to dobry znak i wino smakuje mi mniej, niż rok temu. Nie znaczy to, że jest słabe. Nadal jest to dobre, orzeźwiające i pełne owoców wino i warto je spróbować.

Polka Różowa 2016 – zaskoczenie. Rocznik 2015 wydawał mi się przeciętny, rocznik 2016 bardzo dobry. Skład ten sam: zweigelt i cabernet cortis. Świeże, truskawkowe, przypominające różowe vinho verde. Bardzo polecam. Kupować dopóki jest i pić dopóki trwa jeszcze końcówka lata.

Polka Czerwona 2016 – ciężko porównywać z poprzednią ofertą. Wtedy rocznik 2014 składał się w 100% z regenta, rocznik 2015 z regenta, acolona i rondo, teraz do trzech powyższych dołączył cabernet cortis. Wino nie jest tak dobre jak rocznik 2014, ale na pewno lepsze od 2015. Jest już ułożone, choć jeszcze młode, nieco taniczne i pełne czerwonych owoców. Dobre na chłodniejsze dni.

Polka Biała / Różowa / Czerwona 2016

Polka Biała, Różowa i Czerwona 2016 Winnica Srebrna Góra
Krótko mówiąc: Polecam spróbować każdej z nich, ale gdybym miał ułożyć je w kolejności od najsmaczniejszej: różowa, czerwona, biała.
Białą i czerwoną otrzymałem do degustacji od Lidla, różową kupiłem w sklepie.