Cymbały

Podkarpackie Cymbały. Jankiel byłby zachwycony.

Było cymbalistów wielu, ale żaden z nich nie śmiał zagrać przy Jankielu. Cymbały to wino z podkarpackiej Sztukówki. Winnica nadaje swoim butelkom nazwy staropolskich instrumentów muzycznych. Obok Cymbałów tworzy Lirę Korbową, Bazunę, Marynę i Sukę, na kontretykiecie wyjaśniając jak wyglądał dany instrument. „Cymbały to strunowy instrument muzyczny, popularny w Polsce od XVII wieku. Najdłużej przetrwał na Podkarpaciu, gdzie do dziś grają kapele z cymbalistami. Struny rozciągnięte sa na drewnianej płycie w kształcie trapezu, a dźwięk jest wydobywany przez uderzenia pałeczkami”. Niewątpliwie za sam pomysł nazewnictwa należą się gratulacje.

Wiedzą wszyscy, że mu nikt na tym instrumencie nie wyrówna w biegłości, w guście i w talencie. Cymbały są białe, wytrawne, pochodzą wyłącznie z winogron seyval blanc. To chyba jeden z najczęściej spotykanych szczepów w Polsce. Jego niewątpliwą zaletą jest duża odporność na mrozy. Daje również wina o dobrej jakości, czego najlepszym przykładem są Cymbały.

Jankiel z przymrużonemi na poły oczyma milczy i nieruchome drążki w palcach trzyma. Spuścił je, zrazu bijąc taktem tryumfalnym, potem gęściej siekł stróny jak deszczem nawalnym. Wino jest świeże i rześkie, ma dobrą kwasowość. Wypełnione owocami, a skoro jest polskie, to polskich owoców się doszukuję, przede wszystkim gruszek i odrobiny jabłek. Na pewno warte swojej ceny i na pewno jeszcze do niego wrócę.


Cymbały 2013 Sztukówka
Krotko mówiąc: Dużo niezobowiązującej przyjemności ze stylowym designem.
Kupiłem bezpośrednio od właścicieli winnicy za 45zł.

Cymbały2013