Rheingau

Faust Alpha Riesling

Pierwsza litera greckiego alfabetu w sferze symbolicznej występuje najczęściej w zestawieniu z Omegą i oznacza Jezusa Chrystusa, boskość rozpiętą między początkiem wszystkiego a końcem; będącą początkiem i końcem, a zatem wieczną i nieskończoną. Alfa pozbawiona Omegi, pomijając wszelkie zastosowania w naukach ścisłych, oznacza po prostu początek.

Tak mogłoby nazywać się pierwsze wino stworzone w danej winnicy, kolejne zaś Beta, Gamma, Delta… po latach pojawiłaby się butelka Omega, a wraz z nią problem wyboru nazwy dla kolejnej. Może więc lepiej niech Alfą nie będzie pierwsze wino, ale wino najważniejsze, na takiej samej zasadzie, na jakiej astronomowie alfą określają najjaśniejszą gwiazdę w danej konstelacji. Czy nie tak postąpił Frank Faust, właściciel niewielkiej winnicy w Rheingau? W butelce Alpha zamknął wspaniałego rieslienga, posiadającego różnego rodzaju ekologiczne i wegańskie certyfikaty.

Nigdy nie zwracałem szczególnej uwagi na to, by wino było ekologiczne (nie wspominając o tym, by było wegańskie). Nieszczególnie wpływa to na smak, raczej daje satysfakcję obcowania z winem produkowanym w sposób naturalny, bez użycia sztucznych nawozów i chemicznych środków ochrony roślin, ale – jak twierdzi sam Frank Faust – ekstraktu z alg, oleju z włoskiego kopru czy ziela skrzypu. Oczywiście obecnie wciąż oznacza to odpowiednio wyższą cenę w porównaniu ze „zwykłymi” winami.

Faust Alpha Riesling Spätlese Trocken Rheingau 2016 (1)
Faust Alpha Riesling Spätlese Trocken z 2016 roku jest jasne, słomkowe, lśniące. Pachnie delikatnie, miesza kwiaty z owocami, jaśmin (niedawno przypomniałem sobie jego zapach, dzięki Bogu za wiosnę) z ananasem i bananem. W tle nuty kredowe. W ustach jest pełne, dobrze zbudowane i soczyste, harmonijnie łączy słodycz z kwasowością. Jego smak rozwija się powoli i długo pozostaje w ustach.

Jest na tyle przyjemne i złożone, że można je pić same, ale sprawdzi się również w tradycyjnym połączeniu z delikatną rybą albo camembertem. Frank Faust miał rację. To wino alfa.

Faust Alpha Riesling Spätlese Trocken Rheingau 2016
Krótko mówiąc: Smaczny i idealnie zrównoważony, choć dość drogi riesling.
Kupiłem w sklepie Marka Kondrata za 72,00 zł.