Kazimierz Dolny

Miasto sztuki, miasto wina / Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny, królewskie miasto, miasto artystów, miasto wina. Coraz popularniejsze wśród turystów poszukujących nie tylko zabytków, ale i nastrojowych uliczek, romantycznych kawiarni i tętniących artystycznym życiem galerii. Jak wileńskie Užupis.

W Kazimierzu spędziliśmy z żoną jesienny weekend. W sezonie ilość turystów może niestety odbierać część przyjemności z pobytu. Następnym razem chcielibyśmy odwiedzić tę okolicę wiosną, ze względu na Święto Wina odbywające się w pobliskim Janowcu.

NOCLEGI

Baza noclegowa w Kazimierzu to bogata oferta zarówno tańszych kwater, dla osób chcących spędzać większość czasu (i pieniędzy) na zwiedzaniu i szukających po prostu łóżka na noc, jak i droższych pensjonatów, w których samo przebywanie jest przyjemnością obcowania ze sztuką użytkową. Nocowaliśmy w pensjonacie Vincent (ul. Krakowska 11), idealnym na romantyczne wyjazdy we dwoje, posiadającym wyjątkową restaurację. Mógłbym napisać, że menu układał Wojciech Modest Amaro, a kartę win Marek Kondrat, ale byłoby to koszmarnie pretensjonalne. Wystarczy stwierdzenie, że tutejsza nowoczesna kuchnia polska i świetne wina zadowolą najbardziej wymagające podniebienie.

Vincent w Kazimierzu Dolnym

Vincent w Kazimierzu Dolnym

Vincent w Kazimierzu Dolnym

Vincent w Kazimierzu Dolnym

ATRAKCJE

Główną atrakcją Kazimierza jest sam Kazimierz. Małe, urokliwe miasto, po którym można bez końca spacerować odwiedzając kolejne kawiarnie i galerie, np. „U Dziwisza” (ul. Krakowska 6) serwującą doskonałą czekoladę. Kilka miejsc jest jednak szczególnie wartych uwagi.

Mały rynek, na którym w weekendy organizowany jest targ z dziełami sztuki i antykami. Popularne są tutejsze bukiety z suszonych kwiatów.

Ruiny zamku z XIV wieku położone na wzgórzu, z którego można podziwiać panoramę okolicy.

Bogato zdobiony renesansowy kościół farny św. Jana Chrzciciela i św. Bartłomieja znajdujący się tuż przy rynku.

Zabytkowe spichlerze, zwłaszcza Spichlerz Ulanowskich, w którym mieści się nowoczesne Muzeum Przyrodnicze (ul. Puławska 34)

Galerie, w których możemy nie tylko obejrzeć czy kupić obrazy, ale także porozmawiać z artystami. Najwięcej z nich mieści się na ul. Lubelskiej, ale prawdę powiedziawszy rozrzucone są po całym miasteczku.

Można również szukać śladów dawnej obecności Żydów, np. starego cmentarza na ul. Czerniawy z miejscową „ścianą płaczu” lub synagogi. Kultura żydowska żyje obecnie w tutejszej kuchni. Niestety, popularna niegdyś restauracja „U Fryzjera”, którą odwiedziliśmy lata świetności ma już za sobą. Dania ciężkie i niezbyt apetyczne, a szkoda.

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Ruiny zamku z XIV wieku

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Kazimierz Dolny

Herbaciarnia i galeria "U Dziwisza"

Herbaciarnia i galeria "U Dziwisza"

WINO

Kazimierz Dolny jest stolicą Małopolskiego Przełomu Wisły, czyli jednego z najlepszych polskich regionów winiarskich. Specyficzny mikroklimat i górzysty teren pozwalają tworzyć, jak na nasze polskie warunki, wybitne wina.

Wokół znajduje się około trzydziestu winnic, zarówno mniejszych, amatorskich, jak i większych, profesjonalnych. Najbardziej znane to Winnica Solaris, Winnica Rzeczyca, Winnica Maja, Winnica Mały Młynek, Winnica Las Stocki, Winnica Pasjonata, czy leżący nieco dalej Dom Bliskowice. Wśród uprawianych odmian dominują szczepy białe, takie jak solaris, hibernal, seyval blanc czy sibera.

Tutejsze wina można kupić w większości sklepów w Kazimierzu, jednak niewątpliwie bardziej opłacalna zarówno pod względem finansowym, jak i krajoznawczym jest osobista wizyta w winnicy. Obecnie organizowanych jest coraz więcej wyjazdów enoturystycznych po polskich winnicach, także z Małopolskiego Przełomu Wisły, wciąż jednak łatwiej umówić się bezpośrednio z właścicielami. Znalezienie numerów do większości z nich w Internecie nie sprawia żadnych problemów.

O wizycie w Winnicy Rzeczyca pisałem tutaj.

Ponadto, tak jak wspominałem, w pobliskim Janowcu co roku organizowane jest Święto Wina, jedna z popularniejszych i ambitniejszych polskich imprez winiarskich. Może spotkamy się tam w przyszłym roku.

Winnica Rzeczyca

Winnica Rzeczyca

Winnica Rzeczyca