Lidl vs Biedronka

Prosecco Porta Leone vs Prosecco Allini Conegliano Valdobbiadene / Biedronka vs Lidl

Dwie butelki prosecco, jedna dostępna w Biedronce (Prosecco Porta Leone DOC), druga w Lidlu (Prosecco Allini Conegliano Valdobbiadene DOCG 2016). Obie w ciągłej sprzedaży, obie za 19,99 zł. Która z nich jest lepsza? Pojedynek czas zacząć.

Ocena w czterech kategoriach, w każdej punkt może otrzymać jedno z nich lub oba w przypadku remisu.

Butelka

Butelka Allini jest smuklejsza, ma elegancką etykietę. Porta Leone dzięki korkowi przewiązanemu sznurkiem wygląda natomiast swojsko, wręcz rustykalnie. W przypadku taniego prosecco takie rozwiązanie bardziej mi się podoba, choć muszę zaznaczyć, że otwarcie butelki wymaga użycia korkociągu.

Biedronka – Lidl 1:0

Kolor

W obu przypadkach kolor jest jasny, słomkowy. Allini Conegliano Valdobbiadene z Lidla ma refleksy lekko zielone, natomiast Porta Leona z Biedronki bardziej złociste. Obie butelki zasługują na punkt w tej kategorii.

Biedronka – Lidl 2:1

Bąbelki

Prosecco pijemy nie tylko dla smaku (bo nie zawsze jest wyjątkowy), ale i dlatego, że jako wino musujące stanowi wspaniałe orzeźwienie w gorące letnie dni. Ważna kwestia – prosecco jest musujące, a nie gazowane. Bąbelki powstają naturalnie, pod wpływem fermentacji w stalowych kadziach.

Porta Leone z Biedronki jest frizzante, a więc lekko musujące. Allini z Lidla jest spumante, a więc mocniej musujące. Różnicę widać i przy nalewaniu do kieliszka i czuć w ustach. Spumante intensywniej iskrzy na języku i lepiej orzeźwia. Punkt dla Lidla i remis tuż przed najważniejszą kategorią.

Biedronka – Lidl 2:2

Zapach i smak

Żadne z win nie wyróżnia się zapachem. Nieco jabłka, nieco agrestu, nieco gruszki. Jeśli chodzi o smak, Allini powtarza doznania zapachowe. Ciekawsze wydaje się Porta Leone DOC z Biedronki. Obok gruszki pojawia się ananas, nieco kwiatów.

Zaskakuje mnie to o tyle, że Allini Conegliano Valdobbiadene z Lidla jest formalnie lepszym winem. Posiada klasyfikację DOCG (Denominazione di Origine Controllata e Garantita) oznaczającą wyższe standardy produkcji i wymagania wobec producenta w stosunku do DOC (Denominazione di Origine Controllata). Jest też rocznikowe, a więc wiemy w którym roku odbywały się zbiory winogron, w przeciwieństwie do Porta Leona, które może być kupażowane z różnych roczników.

Mimo to smak Porta Leone wydawał się ciekawszy i głębszy.

Biedronka – Lidl 3:2

Pojedynek o włos wygrywa Porta Leone z Biedronki. Muszę jednak zaznaczyć, że jeśli dla kogoś ważniejsze od smaku jest samo orzeźwienie, bardziej musujące Allini może być lepszym wyborem.

Allini Conegliano Valdobbiadene DOCG 2016 z Lidla

Allini Conegliano Valdobbiadene DOCG 2016 z Lidla

Porta Leone DOC z Biedronki

Porta Leone DOC z Biedronki

 

Prosecco Porta Leone DOC dostępne w Biedronce za 19,99 zł.
Prosecco Allini Conegliano Valdobbiadene DOCG 2016 dostępne w Lidlu za 19,99 zł.