20160930_160121

Francuska jesień w Lidlu

Pisałem ostatnio o polskich winach dostępnych w Lidlu. Warto zająć się francuskimi i węgierskimi, które pojawiły się w sieci w tym samym czasie. Przede wszystkim nie rozumiem skąd pomysł, by łączyć Polskę z Francją i Węgrami. Gdyby była Polska, Węgry, Czechy i Słowacja, mielibyśmy Grupę Wyszehradzką. Gdyby była Polska, Francja i Niemcy, mielibyśmy Trójkąt Weimarski. Ale jest Polska, Francja i Węgry w liczbie ponad 60 butelek. Bardzo dużo, ale nie wszystkie wina dostępne są od razu, część pojawi się dopiero w listopadzie. Przedział cenowy od niecałych 10 zł do niemal 90 zł, więc można się spodziewać wszystkiego. I faktycznie wszystko jest, łącznie z bardzo tanimi i słabymi winami, o których wstyd pisać. Napiszę więc tylko o tych, o których warto. Dzisiaj – Francja!

SAUMUR_BRUT_22,99PLNLacheteau Saumur Brut to wino musujące produkowane tradycyjną metodą szampańską. Nie jest szczególnie interesujące, ale kosztuje tylko 22,99 zł – w tym przedziale cenowym konkuruje z przeciętnym prosecco albo tanią cavą i nie wypada źle.

Muscadet Sèvre et Maine - Sur Lie, Domaine Gadais_19,99Domaine Gadais Muscadet Sèvre et Maine Sur Lie 2014. Termin sur lie (fr. nad osadem) oznacza, że w trakcie produkcji nie zlewa się wina znad osadu, jaki powstaje w wyniku fermentacji. Pozostawia się je na kilka miesięcy i butelkuje bezpośrednio bez filtrowania. Dzięki temu wino jest pełniejsze. Muscadet jest przyjemny, jabłkowy, lekko mineralny i… morski. Czyli lekko słony. Cena: 19,99 zł.

Riesling - Grand Cru Schlossberg, JSą też dwa bardzo przyzwoite rieslingi za niezłą cenę (39,99 zł). J.P. Muller Grand Cru Altenberg de Bergbieten z 2013 roku i starszy J.P. Muller Grand Cru Schlossberg z 2011 roku. Słodkie, okrągłe i soczyste. Oba mają to coś, co sprawia, że riesling jest tak lubianym szczepem.

Gewurztraminer Vieilles Vignes_22 PLNGewurztraminer Vieilles Vignes w nosie jest świeże i owocowe, w ustach słodkie, w portfelu tanie. Za 22 złote jak najbardziej polecam.

Côtes du Rhone, Domaine la Croix _17,99PLNDomaine La Croix Côtes du Rhône z 2015 roku jest tanie (17,99 zł) i dobre. Oczywiście nie dostarczy takiej przyjemności jak droższe wina z tej samej oferty, ale jeśli szukamy zegoś poniżej 20 zł, na pewno warto.

Château Saint Jean de Béard_39,99 PLNChâteau Saint-Jean de Béard Saint-Émilion Grand Cru to klasyczne bordeaux za 39,99 zł. Lepsze od zalegającego ciągle na półkach Saint-Émilion od bliżej nieokreślonego zrzeszenia lokalnych producentów. Godne polecenia.

hermitage_89,90Na koniec dwie droższe butelki. Cave de Tain Hermitage z 2014 roku za 89,90 zł. Bardzo dobre, wyraźnie lepsze od tańszych. Warto spróbować jeśli ktoś zastanawia się czy wina za 20 zł i za 90 zł faktycznie różnią się w smaku.

Château Desmirail_99 PLNNatomiast Château Desmirail Margaux Grand Cru Classé z 2013 roku, choć dziesięć złotych droższe od Hermitage, nie spodobało mi się aż tak bardzo. Owszem, bogate i aromatyczne, ale jakby jeszcze nie do końca ułożone. Wolałbym kupić Hermitage.

Wszystkie wina degustowałem na spotkaniu zorganizowanym przez Lidl. W najbliższym czasie opiszę węgierską część nowej kolekcji. Wydaje mi się, że jest ciekawsza od francuskiej. Nawiasem mówiąc, sery i przekąski serwowane podczas degustacji też warte są opisania.