Arrogant Frog

Arogancka żaba

Królewna Śnieżka, Śpiąca Królewna, Żabi Król, Kopciuszek, Jaś i Małgosia. Ludowe baśnie spisane przez braci Grimm znane są każdemu kolejnemu pokoleniu, choć zwykle w złagodzonych formach. W filmie Disneya dowodem na śmierć Śnieżki, który myśliwy przynosi macosze nie mogą być przecież wycięte płuca i wątroba. Ulubioną potrawą matki księcia, który wziął ślub ze Śpiącą Królewną nie może być pieczeń z małych dzieci. A książę zamieniony w żabę nie powinien prosić o spanie w jednym łożu z królewną, a tylko o pocałunek.

Zacieranie ostrych kątów w baśniach sprawia, że stają się obłe, a płynąca z nich nauka moralna traci wyrazistość. Jedynym problemem dla królewny jest pokonanie wstrętu przed pocałowaniem żaby. W pierwotnej wersji równie duży nacisk położony został na takie kwestie jak dotrzymywania złożonego słowa, wypełnianie obowiązku i poczucie sprawiedliwości. A żaba zmienia się w księcia dopiero wówczas, gdy po pościeleniu łoża królewna rzuca żabą o ścianę.

Arrogant FrogProducent serii win Arrogant Frog na etykietach umieścił rysunkowe żaby. Antropomorficzne żaby. Od razu można zgadywać, że to południe Francji, dalekie od konserwatywnego w tej kwestii Bordeaux. Na Sauvignon Blanc z 2013 roku widnieje elegancka żaba w marynarce, z fularem pod szyją i beretem na głowie. W jednej dłoni (łapie?) laska, w drugiej kieliszek wina. Na twarzy knajacki uśmiech. Mało baśniowe, a jednak na kontretykiecie znajduje się odwołanie do baśni o Żabim Królu: „Explore what a prince this frog can be”. Niech więc będzie to baśń zamknięta w butelce. Pocałujmy tę żabę. Wyciągnijmy korek.

Książę zachował żabi kolor. Wino pachnie wiosenną zielenią, świeżo skoszoną trawą. Nawet refleksy w kieliszku wydają się lekko zielone. Smak okazuje się bogatszy od łagodnego zapachu. Jabłka i agrest. Nie atakują jednak zmysłów, nie są agresywne. Posłusznie wpisują się w delikatną konstrukcję całości.

Jeśli wino ma nawiązywać do baśni o Żabim Królu, to raczej do jej łagodnej, współczesnej wersji. Czy wolałbym bardziej wyraziste wino w stylu braci Grimm? Może. Ale niekoniecznie w słoneczny, letni dzień.

Jeśli ktoś miałby ochotę na lekturę pierwotnej wersji baśni, jej tekst jest udostępniony bezpłatnie na Wolnych Lekturach.


Arrogant Frog Sauvignon Blanc Ribet Vin de Pays d’Oc 2013
Krótko mówiąc: Zielona żabka.
Kupiłem w M&P Alkohole i wina świata za 40 zł.